Barcelona- ciekawostki

Demografia, położenie, klimat Barcelona - stolica Katalonii i drugie co do wielkości po Madrycie miasto Hiszpanii. Miasto zamieszkuje prawie 1,5 mln mieszkańców, położone jest nad możem Śródziemnym w północno-wschodniej części Hiszpanii, w regionie autonomicznym Katalonia. Na obszarze tym występuje klimat Śródziemnomnorski, średnia temperatura w ciągu roku jest dość wysoka, a opady niskie.

Kultura i turystyka Barcelonę można zaliczyć do grupy najpiękniejszych miast Europy. Na każdym kroku można spotkać zabytkową architekturę, urokliwe uliczki i parki. W 1992 roku miasto oragnizowało Letnie Igrzyska Olimpijskie, przez co stało się jescze bardziej z znane wsród turystów zagranicznych.

Transport Solidnym fundamentem komunikacji miejskiej jest składająca się z 9 linii sieć metra oraz średnio rozbudowana sieć autobusów miejskich. W pobliżu miasta znajduje się międzynarodowe lotnisko, do którego najłatwiej dojechać szybkim pociągiem podmiejskim.

Gospodarka i przemysł Stolica Katalonii jest głównym ośrodkiem przemysłu samochodowego, komputerowego, przetwórczego i chemikalnego regionu. Jest także ważnym ośrodkiem handlowo - finansowym Hiszpanii. Znajduję się tam również duży port środziemnomorski.

Historia 712 - Zajęcie miasta przez Maurów.
985 - Barcelona zostaje zniszczona przez oddziały saraceńskie pod wodzą Almanzora.
1137 - Zjednoczenie z Kastylią.
1450 - Powstaje uniwersytet.
1929 - Wystawa światowa.
1936 - Początek wojny domowej.
1987 - Atak terrorystyczny ETA w centrum handlowym.
1992 - Miasto organizatorem Letnich Igrzysk Olimpijskich